همه موضوعات

چهارچوب همکاری توسعهء پایدار سازمان ملل متحد برای جمهوری اسلامی ایران

❓امضای سند «چهارچوب همکاری توسعهء پایدار سازمان ملل متحد برای جمهوری اسلامی ایران» توسط دولت سیزدهم، چه قرابتی با فرامین امام جامعه، مبنی بر تدوین و عمل به الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت دارد؟

📂در این نوشتار، نگاهی داریم به سخنان امام جامعه، آیت ‌الله خامنه‌ای و رهنمودهای‌شان در خصوص برنامهء پیشرفت کشور.

❌لطفاً به تک تک جملات ایشان دقت کنید!
🔺با نهایت تأسف، فرامین رهبری در این خصوص، به درستی اجرا نمی‌شود و امروز، نتیجه‎ی عدم عمل به فرامین ایشان (و بدتر از همه، عمل به اوامر سازمان‌های بین‌المللی) را در کشور شاهدیم…

📌«ما حالا بايد براى شكستن اين طلسم فكر كنيم… اين طلسم كه كسى تصور كند كه پيشرفت كشور بايد لزوماً با الگوهاى غربى انجام بگيرد. اين وضعيت كاملاً خطرناكى براى كشور است… بنده به طور قاطع اين را ميگويم: الگوى پيشرفت غربى، يك الگوى ناموفق است…. ما بايد پيشرفت را با الگوى اسلامى – ايرانى پيدا كنيم. اين براى ما حياتى است.»
🔺نکتهء غمبار ماجرا آن است که بیانات فوق، مربوط به سال 1386 است. و البته دولت‌های گوناگون در کشور ما، هنوز اندر خم کوچهء سازمان‌های بین‌المللی و اوامر آنها هستند…

▪️بعدها ایشان در سخنانی صریح‌تر، در سال 1396، فرمودند:
📌«چه کسانی هستند این‌هایی که دارند سند توسعه‌ی پایدار را فراهم می‌کنند؟ چه حقّی دارند که درباره‌ی کشورها، درباره‌ی ملّت‌ها، درباره‌ی سنّت‌هایشان، درباره‌ی عقایدشان، اظهار نظر کنند که باید این‌جوری کنید، باید آن‌جوری کنید؛ همه‌ی اینها هم «باید» است. این‌که می‌گویند الزام نیست، این سطحی‌نگری است… در واقع همه‌ی اینها «باید» است، ولو در ظاهرش «باید» نباشد. چه لزومی دارد؟ خب ما از چند سال قبل از این آمدیم گفتیم «الگوی ایرانی‌ـ‌اسلامی پیشرفت»؛ بنده کلمه‌ی توسعه را هم عمداً به کار نبردم… چون کلمه‌ی توسعه یک کلمه‌ی غربی است؛ یک مفهوم غربی دارد؛ من کلمه‌ی پیشرفت را به کار می‌برم؛ الگوی پیشرفت ایرانی‌ـ‌اسلامی. خب این الگو را بگردیم پیدا کنیم! چرا باید برای پیشرفت ما، دست‌های غربی الگو بدهند به‌صورت همین سند توسعه‌ی پایدار یا ۲۰۳۰ و امثال این‌ها؟»

❓اما چرا این صحبت‌های رهبری چندان محقق نشده‌اند؟
🔺برای یافتن پاسخ این پرسش، به این قسمت از حرف‌های ایشان که در سال 1399 در دیدار با هیئت دولت ایراد شده، توجه کنید:
📌«شما [مسوولان] با عملکرد خودتان می‌توانید این الگو [=الگوی اسلامی] را در چشم مردم جهان شیرین کنید و تبلیغ کنید… بنابر‌این، خدمت در جمهوری اسلامی این است؛ فقط صرف این نیست که ما با خدمت خودمان یک کمکی به آحاد بشر یا به جمع معیّنی یا به کشور می‌کنیم؛ مهم این است که ما… با این عملکرد خودمان… داریم در واقع چهره‌ی اسلام را و الگوی اسلامی را نشان می‌دهیم. و این الگو وجود دارد؛ چه مستکبرها بخواهند، چه نخواهند، این الگوی تازه سر برآورده در دنیا، و آنها هم از همین می‌ترسند؛ دشمنی‌شان به خاطر این است که این الگو، الگویی است که اصول مسلّمِ آنها را قبول ندارد؛ مدیران و جهت‌دهان آنها … الگوی جمهوری اسلامی، الگوی اسلامی، این را قبول ندارد… دشمنی‌های اینها به خاطر این است. کینه‌توزی‌ای که شما می‌بینید آمریکا و بعضی‌های دیگر با جمهوری اسلامی دارند، فقط به خاطر بودن زید و نبودن عمرو و فلان کار خاص و مانند اینها نیست؛ با اساس مخالفند!»
.
.
.
💢اکنون هرکسی می‌تواند شفاف و بدون تعارف با خود، حساب کند که دولت فعلی (دولت‌های قبلی که وضعیت‌شان مشخص بود…) در کجای این پازل و ماجرا قرار دارد و چقدر لقب انقلابی، برایش ناشایست، دور از واقعیت و نامتناسب است.

💢در پست بعدی، مروری بر برنامهء سازمان ملل برای اجرایی شدن سند توسعهء پایدار در ایران ظرف 4 سال آتی (2023-2027) خواهم داشت، ان‌شاء‌الله!

🌐لینک پیوستن به کانال:
https://eitaa.com/joinchat/93192196Cac05c503bc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *